top of page
Search

2024 Go-Round 1 Winners and 5th Performance Results - Feb. 25

Today competed Go Round 1 competition with competitors throughout the week earning winnings. It was also the last chance for competitors to earn their way into the Tucson Rodeo Finals. A sellout crowd enjoyed big performances and scores! The afternoon started with Bareback Riding and RC Landingham riding Beutler and Son’s Hot Sauce to the day’s high score of 84.5. Logan Lemmel’s time of 4.7 in Steer Wrestling was the best time of the whole week and gave him a 1st place finish. In Team Roping, Josh Siggins and Faron Candelaria’s time of 5.9 was the best of the day and earned them a spot in tomorrow’s finals. In Saddle Bronc, two competitors earned their way today into the finals; Riggin Smith, 86.0 and Allen Boore, 84.0. Anthony Jordan had the day’s best time of 10.0 in Tie-Down Roping. In Women’s Barrel Racing, two ladies earned their way into the Finals, Chelsea Moore had the day’s best time of 17.42 and Stacey Padilla scored 17.43. The afternoon ended with Bull Riding and two competitors earning spots in the Finals; Jeff Bertus rode Andrews Rodeo’s Pure Pleasure for the day’s high score of 84.5 and Brody Yeary’s scored 83.5.


Tucson Rodeo concludes, Sunday Feb. 25th when the top 12 scores from the week in each event return for the Tucson Rodeo Finals and the chance to win part of  the $387,052 purse. Tomorrow’s Finals are sold out but can be watched live on Cowboy Channel +, which can be streamed or seen on various cable and satellite systems.


The following are unofficial results from the 2024 Tucson Rodeo, Saturday February 24, 2024.


Go Round 1 Winners after 5th  Performance, Feb. 24, 2024:

Bareback riding Go-Round Winners:  1, Mason Clements, Spanish Fork, Utah, 89.5 on Beutler & Son’s Unleashed, $3,868; 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 88, $2,965; 3, Dean Thompson, Alta Mont, Utah, 87, $2,192; 4, RC Landingham, Hat Creek, Calif., 84.5, $1,418; 5, Bradlee Miller, Huntsville, Texas, 82, $902; 6-7, Lucas Samaniego, Riverside, Calif., Strawbs Jones, Clermont, Austrialia, 80, $580; 8-9, Ty Fast Taypotat, Nanton, Calgary, Alberta, Jacek Lane Frost, Browns Valley, Calif., 79, $193.


Bareback Riding day results: 1, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 84.5 points on Beutler & Son’s Hot Sauce; 2, Strawbs Jones, Clermont, Australia, 80; 3, Wyatt Maines, Elkwater, Calgary, Alberta, 77.5; 4, Bubba Holcomb, New Harmony, Utah, 74; 5, Gauge McBride, Kearney, Neb., 73; 6, Brett Williams, Stavely, Calgary, Alberta, 68.


Steer Wrestling Go-Round Winners:  1, Logan Lemmel, Whitewood, S.D., 4.7, $2,953; 2, Clayton Hass, Weatherford, Texas, 5.2, $2,606; 3, Dalton Massey, Hermiston, Ore., 5.3, $2,258; 4-6, Olin Hannum, Malad, Idaho, Walt Arnold, Coleman, Texas, Riley Duvall, Checotah, Okla., 5.4, $1,737; 7, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 5.5, $1,390; 8-9, Stetson Jorgensen, Blackfoot, Idaho, Bryar Byrne, Gridley, Calif., 6.0, $1,129; 10, Luke Gee, Standford, Mont., 6.3, $695.  

 

Steer wrestling day results: 1, Logan Lemmel, Whitewood, S.D., 4.7; 2, Bryar Byrne, Gridley, Calif., 6.0; 3, Rooster Yazzie, Coyote Canyon, N.M., 9.7; 4, Michael Bates, Jr., Mexican Springs, N.M., 10.6; 5, Trevin Fox, Fort Hall, Idaho, 15.4.


Team roping Go-Round winners:  1, Jake Cooper Clay, Sapulpa, Okla., Trey Yates, Pueblo, Colo., 5.1, $3,729; 2, Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., Junior Nunes Nogueira, Presidente Prude, Brazil, 5.4, $3,290; 3, Clint Summers, Lake City, Fla., Jake Long, Coffeyville, Kan., 5.5, $2,851; 4, Casey J. Thomas, Cedar City, Utah, Wyatt Thomas, Cedar City, Utah, 5.6, $2,413; 5-6, Kesley Phillips, Rough Rock, Ariz., Myles John, Indian Wells, Ariz., Andrew Ward, Edmond, Okla., Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 5.7, $2,084; 7-9, Wawa Ben, Jr., Peridot, Ariz., Camerion Lee Tsingine, Gilbert, Ariz., Braden Pirrung, Hartford, S.D., Jr. Dees, Aurora, S.D., Cody Snow, Los Olivos, Calif., Hunter Koch, Vernon, Texas, 5.8, $1,535; 10-11, Tee McLeod, Waldeck, Saskatchewan, Sid Sporer, Cody, Wyo., Josh Siggins, Coolidge, Ariz., Faron Candelaria, Isleta, N.M., 5.9, $439.


Team Roping day results: 1, Josh Siggins, Coolidge, Ariz., Faron Candelaria, Isleta, N.M., 5.9; 2, Cody Cabral, Hilo, Hawaii, J.D. Phillips, San Tan Valley, Ariz., 6.2; 3, Brit Ellerman, Ft. Lupton, Colo., Paul Brashears, Casa Grande, Ariz., 6.5; 4, Monty James, Payson, Ariz., Scotty Raines, Odessa, Texas, 8.1; 5, Tee Luttrell, Choudrant, La., Chris Young, Wittman, Ariz., 20.5.


Saddle Bronc riding leaders:  1-2, Brody Cress, Hillsdale, Wyo., 86 points on Beutler & Son’s Red Wings, Riggin Smith, Winterset, Iowa, 86 points on Diamond G’s Time Rocket, $3,622; 4-5, Statler Ray Wright, Beaver, Utah, Bailey Small, Rock Springs, Wyo., 84.5, $1,914; 5 Allen Boore, Axtell, Utah, 84, $957; 6-9, Q McWhorter, Petrolia, Calif., Kole Ashbacher, Arrowwood, Calgary, Alberta, Gus Gaillard, Morse, Texas, Damian Brennan, Injune, Australia, Brody Wells, Powell, Wyo., 81.5, $328.  

 

Saddle Bronc riding day results: 1, Riggin Smith, Winterset, Iowa, 86 points on Andrews Rodeo’s Time Rocket; 2, Allen Boore, Axtell, Utah, 84; 3, Garrett Michael Long, Valentine, Neb., 79.5; 4, Roman Reyes, Cedarville, Calif., 63.

 

Tie-Down Roping leaders:  1, Tuf Case Cooper, Decatur, Texas, 8.6, $3,525; 2, Quade Hiatt, Canyon, Texas, 8.9, $3,110; 3, Cole Robinson, Moorcroft, Wyo., 9.2, $2,695; 4, Jake Hannum, Plain City, Utah, 9.4, $2,281; 5, Riley Mason Webb, Denton, Texas, 9.5, $2,073; 6, Tyler Boxleitner, Loveland, Colo., 9.7, $1,866; 7, Ty Harris, San Angelo, Texas, 9.8, $1,659; 8-10, Blane Cox, Stephenville, Texas, Luke Potter, Maple City, Kan., Kyle Lucas, Carstairs, Calgary, Alberta, 9.9, $1,175. 

 

Tie-Down Roping day results: 1, Anthony Jordan, Hockley, Texas, 10.0; 2, James Berry, III, Natchez, Miss., 11.2; 3, Kalai Nobriga, Kealakekua, Hawaii, 12.1; 4, Kyle Dutton, Mesilla Park, N.M., 15.9.


Barrel Racing leaders:  1, Shannon Griffin, La Luz, N.M., 17.10, $4,648; 2, LaTricia Duke, Zephyr, Texas, 17.16, $3,718; 3-4, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., Carlee Otero, Lipan, Texas, 17.19, $2,673; 5, Loni Kay Yates, Stephenville, Texas, 17.31, $1,859; 6, Chelsea A. Moore, Rose Hill, Kan., 17.42, $1,394; 7-8, Jennifer Kalafatic, Caldwell, Idaho, Stacey Padilla, San Tan Valley, Ariz. 17.43, $1,104; 9, Stevi Hillman, Weatherford, Texas, 17.47, $939; 10, Hailey Garrison, Glen, Mont., 17.48, $813; 11, Madison Bean, Lubbock, Texas, 17.50, $697; 12, Emily Beisel, Weatherford, Okla., 17.51, $581, 13-14, Molly Otto, Grand Forks, N.D., Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 17.53, $407; 15, Tessa Arnold, Coleman, Texas, 17.57, $232. 


Barrel Racing day results: 1, Chelsea A. Moore, Rose Hill, Kan., 17.42; 2, Stacey Padilla, San Tan Valley, Ariz., 17.43; 3, Amanda Welsh, Stephenville, Texas, 17.59; 4, Marci Wilson, Lake Shore, Utah, 17.68; 5, Kiersten Pettus, Gilbert, Ariz., 17.70; 6, Natalie Bland, Boyd, Texas, 17.88; 7, Teri Bangart, Olympia, Wash., 18.06; 8, Kali McCall, Lufkin, Texas, 18.08; 9, Jamie Olsen, Brock, Texas, 18.11; 10, Karsen Jackson, Cornville, Ariz., 18.12.


Bull Riding leaders:  1, Chase Dougherty, Canby, Ore., 88.5 points on Andrews Rodeo’s Shockazooloo, $4,382; 2, Clayton Sellars, Wildwood, Fla., 86.5, $3,360; 3, Marco Antonio Juarez, Anthony, N.M., 85, $2,483; 4, Jeff Bertus, Avon, S.D., 84.5, $1,607; 5, Lukasey Morris, Union City, Okla., 84, $1,023; 6-7, Avery Rigyn Mullins, Cave Creek, Ariz., Brody Yeary, Morgan Mill, Texas, 83.5, $657; 8, Hudson Wright Williams, Midlothian, Texas, 83, $438. 


Bull Riding day results: 1, Jeff Bertus, Avon, S.D., 84.5 points on Andrews Rodeo’s Pure Pleasure; 2, Brody Yeary, Morgan Mill, Texas, 83.5; 3, Justin Houston, Sutherlin, Ore., 82.5; 4, Jake Lockwood, Volborg, Mont., 81.5.





899 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page